• 021/332.46.89
CUVÂNT ÎNAINTE

“190“-O cifră celebră pentru atletismul Românesc.
O echipă de pasionați, de talente, de pricepuți.Un club glorios al atletismului, un nume intrat în istoria acestui sport.
Mă înclin în fața tuturor de la Școala 190, pentru tot ceea ce au făcut în cei 30 de ani.Am încredere în viitorul nostru.

Cu toata dragostea.
                                        Marasescu.

Ministru secretar de stat.

SCURT ISTORIC
  • 1971-Profesorul Tesu Gheorghe solicita infiintarea unor clase cu program sportiv la scoala 190. Se aproba infiintarea primelor clase cu program sportiv de atletism din Bucuresti.
  • 1976-se da in folosinta sala mare de sport
  • 1981-Ia fiinta clubul sportiv scolar 190 cu un numar de 9 grupe formate din elevii cu aptitudini sportive din sectorul 4.
  • 1990-se infiinteaza clasa a-IX-a cu program de atltism la Liceul Gh. Sincai, formata din absolventii claselor a- VIII-a cu program de atletism si alti elevi cu aptitudini sportive din Capitala.
  • 1998 Cu sprijinul domnului director  Ivan Ghermanescu se infiinteaza la Colegiul National Octav Onicescu, clasa a-IX-a  cu program de atletism reusind astfel sa aducem aproape de baza sportiva a Scolii 190 elevi, care se antreneaza zilnic aici.
  • Incepand cu anul 2001 concuram in concursuri oficiale sub numele C.N.O.Onicescu –Scoala 190.
  • Bilantul Medaliilor in concursurile oficiale ale Federatiei Romana de Atletism sub numele Sc 190- C.N.O Onicescu
  • 250 Aur
  • 270 Argint